Smażony ryż, to podstawowy składnik doskonałego dania (lub dodatku) kuchni azjatyckiej zwanego”egg fried rice”, czyli ryż smażony z jajkiem. Gotowanie ryżu do smażenia różni się nieco od „normalnego” gotowania ryżu, głównie ze względu na nieco mniejszą ilość wody, a także konieczność ugotowania go…  dzień wcześniej.

Kilka uwag na początek:

 • Ryżu podczas gotowania przybywa około 2,5 razy, czyli, jeśli ugotujesz 100 gramów, uzyskasz około 220-250 gramów.
 • Porcja suchego ryżu dla 1 osoby, to około 60-65 g.
 • Ryż można również mierzyć na „szklanki” – pełna szklanka, to około 200 g ryżu, czyli porcja na 3 osoby.
 • W praktyce, ryż gotujemy w proporcji 1:1,1 objętości ryżu i wody, więc jeśli użyjemy szklanki ryżu, to należy użyć tyle samo wody i jeszcze odrobinę. Nie wdajemy się wtedy w gramy i mililitry.
 • Azjaci mierzą ilość wody, wkładając palec do garnka z umytym ryżem, dotykają go opuszkiem i dodają tyle wody, aż sięgnie do pierwszego zgięcia. W naszym przypadku taka ilość wody może być nieco za duża.
 • A co się stanie, gdy użyjemy do smażenia świeżo ugotowanego ryżu? Wok lub patelnia „zakleją” nam się „kleikiem ryżowym”, a ten się od razu przypali. podobnie będzie, jeśli ryż nie wyjdzie nam w miarę sypki.
 • Chłodzenie ryżu w lodówce sprawia, ze wilgoć z niego odparowuje, a ziarna uzyskują zwartość i sprężystość.
 • Plan awaryjny: jeśli potrzebujemy ryż smażony zrobić tego samego dnia, to można po ugotowaniu wyłożyć go na blaszce i podsuszyć go w piekarniku na termoobiegu w ok.80 stopniach przez około 40-50 minut.

 

Składniki:

Ryż: najlepiej zmieszać 2 rodzae: 2 części ryżu długoziarnistego i 1 część ryżu jaśminowego.

 • ryż 120-480g,
 • woda 160-650 ml
Ilość porcji 8 6 4 2
Ryż (g) 480 360 240 120
Woda (ml) 650 490 330 160

 

Sposób przygotowania:

  1. Ryż płuczemy, aż woda przestanie być mętna, może być to 4 lub 5 razy. Należy pamiętać, aby zrobić to dość szybko, aby ryż nie uległ „namoczeniu”. Najlepiej płukać ryż w zlewie z korkiem, w dużym sitku, co jakiś czas wymieniając wodę. Ryż mieszamy ręką i przerzucamy, aby wypłukać jak najwięcej skrobi.
  2. Ryż zalewamy zimną wodą i szybko doprowadzamy do wrzenia. Można dodać szczyptę soli, ale nie jest to konieczne – ryż i tak będzie doprawiony podczas smażenia. Na tym etapie można również dodać inne przyprawy, jak kardamon (kilka ziaren), czy anyż (1 gniazdko). Ale w przypadku użycia ryżu jaśminowego on sam będzie „przyprawą”.
  3. Gotujemy pod przykryciem na bardzo małym ogniu 8-10 minut, następnie zwiększamy ogień na 5 sekund i gasimy. Nie podnosimy pokrywki w trakcie. Chodzi o to, aby wyłączyć ogień w momencie, w którym woda całkowicie odparuje – można obrócić garnek na bok i sprawdzić, czy woda wycieka.
  4. Ryż zostawiamy pod przykryciem przez 10 minut.
  5. Następnie ryż należy odparować i rozdzielić grudki widelcem; można na blaszce wyłożonej papierem rozłożyć ryż i pozwolić mu ostygnąć.
  6. Ryż powinien być dość sypki (lekko posklejany), a poszczególne ziarna zwarte. Jeśli tak nie jest, a ryż się nieco rozgotował, to lepiej przeznaczyć go do innego dania i spróbować jeszcze raz.
  7. Ryż przekładamy do pojemnika i wkładamy do lodówki na minimum 12 godzin.

Po tym czasie ryż jest gotowy do smażenia, właśnie taki zimy ryż z lodówki wrzucamy na woka.