Przepis na wekę na drożdżach. Ten typ pieczywa ma chyba najwięcej regionalnych nazw (chyba kilkanaście), a najpopularniejsze to weka (Małopolska), jak i baton (Kujawy), bułka kielecka, bułka wrocławska. Jako dzieci, w latach ’80 mówiliśmy po prostu długa bułka.
Składniki:
- 500 g mąki pszennej tortowej (typ 450, ewentualnie 500 lub 550),
- 150 g mąki krupczatki,
- 125 ml wody,
- 260 ml mleka,
- 28 g świeżych drożdży,
- 1 czubata łyżka cukru (16 g)
- 1 czubata łyżeczki soli (10g)
- 1 łyżka (około 15g) masła klarowanego lub ewentualnie 15 ml oleju słonecznikowego,
- 1 białko jajka (opcjonalnie)
Im więcej mleka, tym bardziej „bułkowy” charakter weki, można zastosować inną proporcję, pół na pół (mleko/woda).
Można wykorzystać tylko mąkę tortową, bez mąki krupczatki. Natomiast mąki powyżej typu 550 spowodują, że zamiast bułki uzyskamy….. chleb.
Z podanych składników wychodzą dwie bardzo weki.
Temperatura pracy z drożdżami to 37 stopni, a otoczenia, misek, co najmniej 25 stopni. Dobrze zatem przygotowywać ciasto w ciepłej atmosferze.
Proporcje na 3 weki to: 750 g mąki pszennej, 225 g krupczatki, 185 ml wody, 390 ml mleka, 25 g masła, 42g drożdży, 24 g cukru, 16 g soli
Sposób przyrządzania:
- Do miski miksera wsypujemy mąki oraz – gdzieś z boku mąki – sól. W środku robimy duże wgłębienie.
- Mieszamy wodę, mleko i masło (lub olej) i podgrzewamy np. w kuchence mikrofalowej do temperatury około 40 stopni (jeśli mleko było z lodówki, to około 1,5 minuty na 600W)
- Odlewamy do kubeczka około 150 ml tego płynu, wkruszamy drożdże, dodajemy cukier i „podbieramy” z naszej miski 2 łyżki mąki. Mieszamy dokładnie kwyrlołkiem* i wlewamy całość w nasz otwór w mące (* kwyrlołek, turlejek czy mątewka, to różne regionalne nazwy na taki drewniany przyrząd do mieszania mąki z płynami 😉
- Czekamy około 10 minut aż zaczyn wystartuje.
- Zaczynamy wyrabianie, stopniowo dodając resztę płynu. Najlepiej mikserem planetarnym, około 10 minut. Jeśli ciasto jest zbyt luźne, dodajemy stopniowo, po 1 łyżeczce mąki.
- Przykrywamy ciasto wilgotną ściereczką i czekamy 25-30 minut.
- Włączamy piekarnik na temperaturę 220 stopni.
- Znowu wyrabiamy ciasto i formujemy dwa podłużne batony o średnicy nadgarstka (po około 545g każdy). Wykładamy je na blachę z papierem do pieczenia i przykrywamy dwoma suchymi ściereczkami do naczyń i czekamy około 30-40 minut, aż ciasto wyrośnie pięknie – co najmniej dwukrotnie.
- Smarujemy pędzelkiem bułkę rozbełtanym białkiem, a następnie robimy na bułce podłużne nacięcia (najlepiej karbowanym nożem do pieczywa lub bardzo ostrym nożem).
- Na dno piekarnika wstawiamy małe naczynie żaroodporne (lub np. małą blachę ) z około 100-150 ml wrzącej wody.
- Wstawiamy blachę z bułkami do piekarnika.
- Spryskujemy szybko wnętrze piekarnika wodą (takim spryskiwaczem jak do prasowania) i pieczemy 10 minut w 220 stopniach, bez termoobiegu.
- Następnie otwieramy na chwilę piekarnik, wypuszczamy wilgoć, zmniejszamy temperaturę do 190 stopni pieczemy kolejne 25 minut (można w trakcie – po około 15 minutach – usunąć papier do pieczenia)
- Teraz czas na chrupiącą skórkę – na koniec włączamy termoobieg, spryskujemy obficie bułki wodą i około 5-10 minut podpiekamy bułkę z kilku stron, co jakiś czas obracając ją na plecki.
- Dobrze upieczone pieczywo wydaje głuchy dźwięk, kiedy postukać od spodu. Wyciągamy, stukamy, na koniec jeszcze raz spryskujemy wodą i studzimy na kratce około godziny. Teraz można zjeść, albo zamrozić.
- Przechowywać to pieczywo należy w lnianym worku – zachowa świeżość do 3 dni. Podsuszone można wysuszyć (np. na na kotlety mielone).
Bardzo smaczne!
Agnieszka
Weka wyszła wspaniała, pyszna, piekłam dodając 400 ml mleka
Zapach w całym domu, a dzieci w siódmym niebie. Dodałabym zdjęcie, ale nie widzę takiej możliwości.
Ja
Chlebek pyszny wyszły 2 duże bochenki
benek
a co robimy z mlekiem ?
jest w składnikach a w przepisie niema
Radek
Słuszna uwaga, dziękuję, już poprawione.