U nas buchty, u naszych południowych sąsiadów knedliki. Przepis różni tylko typ mąki, kształt i sposób gotowania. Wspaniały dodatek zarówno do sosów, jak i słodkich koktajli.

Składniki:

 • 500 g mąki pszennej tortowej (jak mają być knedliki, to mąka krupczatka),
 • 20 g drożdży,
 • 1 szklanka ciepłego mleka (220ml),
 • 2 łyżki roztopionego masła (ok. 45g),
 • 1 łyżka  cukru (10g),
 • 1  jajko (ok 45 ml)m
 • 2 szczypty soli (6g)m

Sposób przygotowania:

 1. Do miski wsypujemy mąkę i sól.
 2. Standardowe ciasto rozpoczynamy od przygotowania zaczynu drożdżowego ze 100 ml ciepłego mleka, pokruszonych drożdży, cukru i 2 łyżek mąki („podebranej” z miski). Zaczyn wlewamy w dołek w pozostałej mące.
 3. Po 10 minutach rozpoczynamy wyrabianie – dodajemy stopniowo pozostałe płynne składniki. Ciasto najlepiej wyrabiać mikserze planetarnym, hakiem, przez około 7-10 minut.
 4. Pamiętajmy o otaczającym drożdże cieple – kuchnia nagrzana, sąsiedztwo kuchenki itd. Optymalnie powietrze powinno mieć około 25 stopni, a miska i składniki (np. mleko) 37 stopni.
 5. Wyrobione ciasto odstawiamy do wyrośnięcia pod wilgotną ściereczkę na około 30 minut, po tym czasie wyrabiamy ponownie.
 6. Pampuchy: Tniemy ciasto nożem na 8-10 kawałków i formujemy okrągłe bułeczki. Odstawiamy na 10-15 minut przykryte do wyrośnięcia. Gotujemy na parze (metoda sitka w garnku, szmatki lub parowaru jeśli posiadamy) około 10 minut pod przykryciem. Podajemy od razu po wyjęciu.
 7. Knedliki: Formujemy dwie podłużne bagietki, ostawiamy przykryte do wyrośnięcia na 20 minut, a następnie  gotujemy w osolonej wodzie około 12 minut, po 6 minut z każdej strony, pod przykryciem. Należy pamiętać o właściwym rozmiarze garnka, bo bułka urośnie. Przed podaniem tniemy ostrym nożem lub nitką.
 8. Buchty i knedlik a można z powodzeniem zamrozić. Zarówno ciasto przed, jak i po ugotowaniu

 

Wariant podania z z gulaszem. Pyszności!

kluski_na_parze_buchty_papmuchy_przepis