Pulpety prawie nie różnią się od kotletów mielonych; jedne gotujemy, drugie obtaczamy w bułce tartej i smażymy. Pulpety są jednak delikatniejsze, zatem potrzebują intensywnego sosu. Koperkowy. Raz.

pulpety-w-sosie-koperkowym

Składniki:

  • pół kilo chudego mięsa mielonego (np. szynki),
  • 1 średnia cebula,
  • pół suchej bułki pszennej,
  • około szklanka mleka,
  • pęczek koperku,
  • 1 jajko,
  • 1,5 łyżki mąki,
  • 1 łyżka śmietany,
  • kilka łyżek kaszy mannej lub bułki tartej,
  • tłuszcz do smażenia cebuli,
  • sól i pieprz,

Sposób przyrządzania:

  1. Jeszcze przed rozpoczęciem, co najmniej na kilkanaście minut wcześniej, do kubka wkładamy bułkę (lub jej fragmenty) i zalewamy mlekiem tak, aby ją przykryć. Pozwalamy bułce się namoczyć tak długo, aż będzie bardzo miękka.
  2. W tym czasie możemy poddusić cebulę – drobno ją siekamy i na ulubionym tłuszczu (czyli masło klarowane lub olej kokosowy) dusimy na wolnym ogniu kilkanaście minut, następnie zlewamy tłuszcz przez sitko do zlewu.
  3. Mięso mielimy maszynką na średnim sitku (lub kupujemy już zmielone na naszych oczach). W trakcie mielenia można przepuścić przez maszynkę odciśniętą z mleka bułkę i podduszoną cebulę – konsystencja pulpetów będzie bardziej aksamitna i jednorodna. Jeżeli nie mielimy w maszynce, staramy się możliwie drobno rozgnieść bułkę, wyrzucając grudki.
  4. Do mięsa, bułki i cebuli dodajemy jajko oraz sól i pieprz – do smaku. Jeżeli powstała masa jest zbyt rzadka, możemy ją zagęścić kaszą manną lub bułką tartą. Gęstość masy mięsnej powinna umożliwiać formowanie kulek. Gdybyśmy opatrznie dodali za dużo „zagęszczacza”, możemy to odkręcić dodając jajko.
  5. Formujemy kulki z masy mięsnej, dobrze jest w trakcie mieć lekko zwilżone ręce – masa nie klei się wówczas do rąk.
  6. Grupami, po około 20 sztuk gotujemy pulpety około 5-10 minut w płaskim, dużym garnku, lub w wysokim dużym garnku, ale wypełnionym posoloną wodą w 1/4. Wykorzystamy później tę wodę do przygotowania sosu. Ugotowane pulpety wyciągamy z wody i odkładamy na bok.
  7. Oceniamy ilość wody po gotowaniu i jeżeli uznamy, że sosu będzie za dużo, to wylewamy nadmiar wody do zlewu. Doprowadzamy do wrzenia, i wrzucamy cały pęczek drobno posiekanego koperku i chwilę gotujemy.
  8. Zagęszczamy przygotowując najpierw w osobnym kubku mąkę, śmietanę i pół kubka zimnej wody. Starannie mieszamy, aby nie było grudek i wlewamy do sosu, mieszając. Doprowadzamy do wrzenia. Jeżeli sos nie jest dość gęsty, należy dorobić jeszcze trochę zagęszczacza, czyli mąkę z wodą.
  9. Doprawiamy solą i pieprzem i wrzucamy do sosu pulpety, aby je podgrzać.
  10. Pulpety są idealne z ziemniakami czy kaszami.

Niektórzy przygotowują pulpety „kryzysowe”. W tym celu miesza się z masą mięsną taką samą ilość ugotowanego na sypko ryżu i tego formuje nieco większe pulpety. Efekt smakowy trochę przypomina wówczas gołąbka bez kapusty.

 

 

 

pulpety-w-sosie-koperkowym-talerz

Pychhaaaa!

pulpety-w-sosie-koperkowym-przepis